Na základě charakteristiky chlupu se volí různé způsoby čištění koberců. Do všech koberců se zanáší prach, písek či vlasy. Ale jak rychle bude koberec špinavý, závisí právě na charakteristice jeho chlupu, která spočívá v jeho složení: přírodní (bavlna, vlna atd.) nebo syntetika (akryl a další), výšce chlupu a jeho reliéfu. Koberce s vysokým vlasem jsou vyráběny z mnoha různých materiálů – od přírodních (bavlna, vlna, hedvábí) po syntetické (polyester, viskóza).
Výška chlupu koberce se dělí do třech kategorií:
- koberce s krátkým chlupem (do 5 mm),
- koberce s průměrným chlupem (od 5 do 15 mm),
- koberce s vysokým chlupem (více než 15 mm).
Způsoby čištění koberců s dlouhým chlupem
1. Čištění měkkým mopem nebo metodou spin-bonetnym
Měkký mop je kulatý nástavec-kartáč vyrobený z přírodního, nebo umělého mikrovlákna. Tento kartáč je umístěn v jednokotoučovém stroji, který čistí koberec.
Spin-bonetna je metoda pro čištění koberců s vysokým chlupem pomocí speciálních bonetů – měkký textilní bilaterální mopy různé výšky vlasu. Pro tento způsob čištění jsou vhodné koberce z bavlny i syntetiky, přičemž bonet je vybrán tak, aby se délka jeho vlasu a stupeň měkkosti co nejvíce přiblížily výšce chlupu koberce.
Výhody:
- rychlost čištění;
- malá spotřeba čisticích prostředků;
- nízká hladina hluku při čištění;
- možnost bezprostředního provozu koberce ihned po jeho vyčištění.
2. Čištění párou
Pára – efektivní a šetrná metoda čištění koberců s dlouhým chlupem, stejně jako jejich sterilizace. Trhání chemické vazby mezi povrchem koberce a nečistot bez použití čisticích prostředků, to je přírodní a ekologický způsob, hluboké čištění koberců.
Výhody:
- důkladný čisticí proces;
- nízká úroveň vlhkosti;
- bez chemických přísad;
- bezprostřední likvidace roztočů a bakterií.
3. Kombinované čištění
Představuje kombinaci čištění měkkým mopem a následné ošetření parogenerátorem.
Takové čištění koberců s dlouhým chlupem vstřebá všechny výhody výše uvedených metod čištění a přináší nejefektivnější řešení.